تلکس رخداد 24: صالحي: در هر ساعت ۹ گرم اورانيوم ۶۰ درصد توليد مي‌كنيم
جمعه، 27 فروردین 1400 - 14:57     کد خبر: 10628

رييس سازمان انرژي اتمي ضمن تاييد دستيابي ايران به اورانيوم تا ۶۰ درصد غني شده گفت: نيمه شب پنجشنبه به اورانيوم ۶۰ درصد رسيديم و الان حدود ۹ گرم از آن را در اختيار داريم.

رخداد24 : به گزارش رخداد،علي اكبر صالحي با اشاره به قانون مجلس شوراي اسلامي در سخناني گفت: به ما گفته بودند كه با احتياط در اجراي اين قانون جلو برويد و مي‌خواستند در مذاكرات با حسن نيت جلو رويم اما به هر حال كاري كردند كه ما را به اين سمت كشاندند.

وي ادامه داد: چهارشنبه دستور راه اندزاي غني سازي ۶۰ درصد را داديم و پنجشنبه محصول ۶۰ درصد را گرفتيم و الان حدود ۹ گرم در ساعت توليد مي كنيم. بايد راندمان و چيدمان زنجيره‌ها را تغيير دهيم و روي آنها كار كنيم كه كمي اين ميزان توليد كم شود و به ۵ گرم برسد تا همزمان بتوانيم با اين دو زنجيره اورانيوم ۲۰ درصد هم توليد كنيم.

وي ادامه داد: اين كه همزمان هم اورانيوم ۶۰ درصدي و هم اورانيوم ۲۰ درصدي را توليد كنيم يك كار بزرگ است كه همكاران من در سازمان دارند انجام مي دهند.

صالحي با اشاره به انتشار خبر غني سازي ۶۰ درصدي از سوي رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: ما با آقاي قاليباف درباره مسايل مرتبط همواره در تماس هستيم و امروز هم نزديك هاي سحر بود كه به اطلاع ايشان اين دستاورد را رساندم و ايشان هم آن را اعلام كردند. از ايشان و آقاي ذوالنوري رييس كميسيون سياست خارجي و امنيت ملي مجلس هم به خاطر حمايت هايشان به ويژه حمايت هاي مالي تشكر دارم.

رييس سازمان انرژي اتمي گفت: بعد از حادثه هفته گذشته در سايت نطنز هيچ آلودگي در اين سايت ايجاد نشده است، اگر آلودگي بود بازرساني كه بازديد كردند آن را اعلام مي كردند و بايد بگويم كه بعد از اين حادثه، يك لحظه هم غني سازي متوقف نشده است. تنها يك سالن غني سازي كه در آن سانتريفيوژهاي IR-۱ قرار داشتند  از كار افتاده است و در سالن هاي متعدد ديگر غني سازي با قوت ادامه دارد.

وي با بيان اينكه فعاليت سانتريفيوژها با برق اضطراري در جريان است اظهار كرد: برق اصلي ظرف يكي دو روز آينده وصل مي شود و الان هم داريم با برق اضطراري ماشين‌هاي از كار افتاده را جايگزين مي كنيم.

صالحي درخصوص اخباري مبني بر اين كه كار در نطنز متوقف شده است، خاطرنشان كرد: الان بايد همگان متوجه شده باشند كه سايت نطنز هم چنان پا برجاست و با قوت دارد جلو مي رود. اساسا يكي از شيوه هاي بازدارندگي همين آمادگي است كه جوانان غيور ما دارند كه با هر حادثه ضمن جبران مساله، چند قدم هم جلوتر مي روند و اين براي اولين بار نيست كه اتفاق مي افتد.

رييس سازمان انرژي اتمي درباره اينكه غني سازي اورانيوم ۶۰ درصدي به چه منظور است؟ آيا براي سوخت راكتور تهران است؟ گفت: اين اورانيوم ۶۰ درصد براي ساختن "هدف" Target هايي است كه اين هدف ها را در راكتور تهران مي گذاريم و از آنها موليبدن استخراج مي كنيم. از اين ۶۰ درصد براي سوخت الان توليد نمي كنيم. از سويي اين بحث كه در رسانه ها راه انداختند كه ما نمي‌دانيم داريم چكار مي كنيم يا داريم بلوف مي زنيم، درست نيست. "هدف" ها كاربردهاي متنوعي دارد و يكي از آنها در توليد راديوداروها استفاده مي شود. در فرايند فيژن مولي با ۲۰ درصد داريم تست مي كنيم اما وقتي غنا را بالا ببريم راندمان و ميزان موليبدن بالا مي رود و زمان توليدش هم كوتاه تر مي‌شود و اساسا فرايند آسان‌تر مي‌شود، اين فرصتي بود كه قانون مجلس براي سازمان پيش آورد.

منبع :ايسنا


 


برگشت به تلکس خبرها