تلکس رخداد 24: صرفه جويي ارزي ۱۰۰ ميليون دلاري سالانه با توليد واكسن آنفلوآنزاي انساني ايراني
شنبه، 21 فروردین 1400 - 22:14     کد خبر: 10626

نائب رئيس اتاق بازرگاني استان البرز با اشاره به رونمايي از واكسن آنفلوآنزاي انساني در البرز گفت: در صورتي كه شرايط براي توليد انبوه اين واكسن در داخل مناسب باشد، سالانه تا ۱۰۰ ميليون دلار براي كشور صرفه جويي ارزي دارد.

رخداد24 : به گزارش رخداد، دكتر امير فرشچي در ارتباط با دستاورد مهم دستيابي به توليد ملي نخستين واكسن آنفلوآنزاي فصلي (انساني) در استان البرز با نام “فلوگارد” گفت: اين واكسن يكي از مهترين و استراتژيك ترين واكسن هاي سيستم درماني دنيا است.

وي در ادامه با تاكيد بر اينكه بسياري از كشورهاي پيشرفته دنيا امروزه هنوز به توان توليد اين واكسن نرسيده اند، گفت: در حال حاضر تنها يك شركت در جهان واكسن آنفلوانزاي نوتركيب توليد مي كند و ما  دومين شركت توليد كننده جهاني اين واكسن هستيم.

نائب رئيس اتاق بازرگاني استان البرز افزود: واكسن آنفلوآنزا از ديدگاه استراتژيك نقشي مهم در سيستم سلامت يك كشور دارد و خوشبختانه براي نخستين بار است كه ما در تاريخ داروسازي كشورمان موفق به بومي سازي دانش توليد آن در ايران شده ايم.

وي با اشاره به اينكه شركت “آريوژن فارمد” در يك همكاري تكنولوژيك با شركت “نيواد فارمد” موفق به توليد انبوه واكسن آنفلوآنزاي فصلي شده است؛ بيان كرد: در حال حاضر بر پايه يكسري مطالعات انجام شده با توجه به همزماني شيوع بيماري آنفلوآنزا و كرونا در فصول پاييز و زمستان، مصرف واكسن آنفلوآنزا تا حد زيادي از درصد ابتلاي افراد جامعه به بيماري كرونا جلوگيري مي كند.

فرشچي با بيان اينكه تا قبل از بومي سازي توليد واكسن آنفلوآنزا تمام نياز كشور به اين محصول از طريق واردات و با پرداخت قيمت هاي بالا انجام مي شد، افزود: از طرفي همزمان با شيوع كرونا واكسن آنفلوآنزا در سطح جهان كمياب شد؛ در نتيجه يافتن آن و واردات اين واكسن براي شركتهاي وارداتي هم سخت تر شد و با توليد داخلي آن ارزش اين اقدام خيلي بيشتر نمايان مي شود.

وي تاكيد كرد: اگر فقط نياز معمول كشور به واكسن آنفلوآنزا در سال هاي قبل را مدنظر قرار دهيم، توليد داخلي آن حداقل ۳۰ ميليون دلار و در شرايط مناسب براي توليد بيشتر تا ۱۰۰ ميليون دلار صرفه جويي ارزي براي كشور به همراه خواهد داشت.

رئيس كميسيون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگاني البرز توضيح داد: همزماني شيوع كرونا و بيماري آنفلوآنزا موجب شد كه مصرف واكسن آن با افزايش همراه باشد و اگر فعلا كرونا مهار نشود به همان نسبت درخواست ها براي مصرف اين واكسن آنفلوآنزا هم بيشتر مي شود.

وي ادامه داد: دستيابي به توليد واكسن آنفلوآنزا در واقع اقدامي در راستاي تكميل زنجيره تكنولوژي هايي است كه در شركت آريوژن به ثمر رسيده است.

فرشچي بيان كرد: اين شركت دارويي خوشبختانه در سال ۹۹ بعد از توليد و به بازار رساندن داروي تمزيوا براي بيماران كرونايي امسال مفتخر به رونمايي از واكسن آنفلوآنزا شده است تا قدمي ديگر در راستاي سلامت كشور بردارد.

وي در بخش ديگري در ارتباط با رقابت پذيري واكسن توليد شده آنفلوآنزا در ايران در قياس با ديگر نمونه هاي خارجي گفت: اكنون در دنيا سهم عمده توليد واكسن آنفلوآنزاي نوتركيب فقط توسط يك شركت معتبر انجام مي شود و بر اساس مطالعه باليني انجام شده تا كنون واكسن ايراني در مقايسه با نمونه خارجي از لحاظ اثربخشي و ايمني مشابه اند.

مديرعامل شركت آريوژن فارمد با اشاره به اينكه در حال حاضر منتظر دريافت اخذ مجوز عرضه اين واكسن به بازار از سوي سازمان غذا و دارو هستيم، عنوان كرد: اميدواريم كه هرچه زودتر اين پروسه تكميل شود.

 وي در پاسخ به اين پرسش كه مي توان بر روي صادرات واكسن آنفلوآنزاي توليد ايران به ديگر نقاط دنيا متمركز شد، عنوان كرد: با توجه به ظرفيتي كه در حال حاضر در زمينه توليد اين واكسن در كشور داريم، در كنار تلاش براي تامين نياز داخلي در صورت دريافت درخواست هاي خارجي براي صادرات آن هم برنامه ريزي و اقدام خواهيم كرد.

فرشچي در مورد محصولاتي كه قرار است در سال ۱۴۰۰ توسط شركت دانش بنيان آريوژن فارمد به بهره برداري برسد، افزود: تا پايان سال جاري حداقل از دو محصول ديگر رونمايي خواهيم كرد، مورد نخست يكي از آنتي بادي هاي مونوكلونال است كه در  زمينه بيماري آرتريت روماتوئيد(روماتيسم فصلي) مورد استفاده قرار مي گيرد، محصول ديگر هم كه فاز نهايي را طي كرده و اميد است امسال بتوانيم مطالعات باليني را به انجام برسانيم،‌ در درمان بيماري هاي خوني بسيار موثر است.

منبع :روابط عمومي اتاق بازرگاني البرز


 


برگشت به تلکس خبرها