تلکس رخداد 24: ورشكستگي ۱۴۹ تالار و رستوران در كرج و بيكاري ۴ هزار نفر
چهارشنبه، 18 فروردین 1400 - 13:06     کد خبر: 10624

رئيس اتحاديه صنف تالار و رستوران داران كرج گفت: از مجموع ۳۱۵ واحد صنفي تالار و رستوران در كرج، حدود ۱۴۹ واحد با اعلام ورشكستگي، از اين شغل كناره گيري كرده‌اند . البته آن تعداد باقي مانده نيز تعطيل هستند و با مشكلات عديده مالي دست به گريبانند .

رخداد24 : به گزارش رخداد، رضا سلطان محمدي گفت: يكي از كسب و كارهاي به شدت آسيب ديده از كرونا، صنف تالار و رستوران است كه متاسفانه كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 وي افزود: با شيوع كرونا در كشورمان از اسفند ماه سال ۹۸ ، دستورالعمل‌هايي به جهت پيشگيري از شيوع اين بيماري در سطح كشور اجرا شد كه تمامي صنوف  در گروه‌هاي مختلف توزيعي، توليدي و خدماتي  ملزم به رعايت و تبعيت از آنها شدند . با گذشت زمان و با پيگيري‌هايي كه توسط نمايندگان صنوف صورت گرفت، راهكارهاي جديدي در خصوص فعاليت صنوف در نظر گرفته شد كه متعاقب آن بسياري از كسب وكارها با رعايت ضوابط  و پروتكل‌هاي خاص به چرخه كسب و كار بازگشتند و فعاليت خود را از سر گرفتند. در اين ميان، پيگيري‌ها و درخواست نمايندگان صنف تالار و رستوران بي پاسخ ماند و پيشنهادات صنف تالار داران در خصوص فعاليت صنفي با رعايت ضوابط و شيوه نامه‌هاي بهداشتي راه به جايي نبرد .

سلطان محمدي افزود: بر اساس اطلاعاتي كه تا مهرماه سال ۹۹ جمع آوري كرده‌ايم، از مجموع ۳۱۵  واحد صنفي تالار و رستوران در كرج، حدود ۱۴۹ واحد با اعلام ورشكستگي، از اين شغل كناره گيري كرده‌اند . البته آن تعداد باقي مانده نيز تعطيل هستند و با مشكلات عديده مالي دست به گريبانند .

وي افزود: با احتساب كاركنان بيكار شده در تالارها و رستوران‌هاي كرج كه به طور تقريبي بالغ بر ۴۰۰۰ نفر هستند، ابعاد بيشتري از خسارات وارد آمده به اين صنف آشكار خواهد شد. مشكلاتي كه شايد در نگاه نخست به نظر نيايد اما در واكاوي دقيق تر موضوع رخ مي نمايد.

سلطان محمدي افزود:  صاحبان تالارها و رستوران‌ها از زمان اجراي محدوديت‌هاي اجتماعي منتظر دستورالعمل ستاد ملي مقابله با كرونا براي بازگشايي مجدد بودند، اما چنين دستورالعملي هيچگاه صادر نشد. ناگفته نماند كه در دو مقطع زماني بسيار كوتاه، مجوز فعاليت تالارها با پذيرش نيمي از ظرفيت تالار صادر شد كه طي آن زمان اندك عملا امكان برگزاري هيچ مراسمي در تالارها ميسر نبود و اين بازگشايي كوتاه مدت هيچ فايده‌اي براي صنف تالارداران نداشت. نكته مبهم براي اعضاي اين صنف اينجاست كه در ميان تمام صنوفي كه با رعايت شيوه نامه‌هاي بهداشتي مجوز فعاليت مجدد گرفتند، چرا فقط براي صنف تالار داران اين مجوز صادر نشد. در صورتي كه  متصديان تالارها به راحتي مي‌توانستند شرايط بسيار ايده آلي را براي برگزاري مراسم محدود در سالن‌هاي خود فراهم  كنند و ضمن ارائه خدمات به مردم از بروز خسارات مالي فراوان و اخراج كاركنان  كه خود به تنهايي تبعات منفي ديگري دارد ، نيز جلوگيري كنند.

منبع :ايسنا


 


برگشت به تلکس خبرها