تلکس رخداد 24: اقدامات لازم براي جلوگيري از مواجه شدن با موج جديد كرونا انجام شود
چهارشنبه، 11 فروردین 1400 - 18:16     کد خبر: 10617

رييس جمهوري با اشاره به وضعيت برخي از استان‌هاي كشور از نظر افزايش ابتلا و بستري بيماران با توجه به بازار شب عيد، ديد و بازديدها و سفرهاي نوروزي، بر انجام اقدامات لازم و فوري براي مهار بيماري و جلوگيري از مواجه شدن با موج جديد بيماري در كشور تاكيد كرد.

رخداد24 : به گزارش رخداد، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه كميته‌هاي تخصصي ستاد مقابله با كرونا پس از ارائه گزارش كميته‌هاي بهداشت و درمان و اجتماعي و امنيتي از وضعيت بيماري در كشور، با ابراز نگراني از تغيير وضعيت برخي استان‌ها و احتمال مواجه شدن با موج جديد بيماري بر نظارت دقيق بر اجراي پروتكل‌هاي بهداشتي و استفاده از تجربيات موفق مهار كرونا در پيك‌هاي قبلي شيوع ويروس تاكيد كرد.

رييس جمهوري تاكيد كرد: بايد تمام تلاش خود را بكار بگيريم و با استفاده از شيوه‌هاي كنترلي دقيق و موثر، اجازه ندهيم موج جديد از  و ميزان ابتلا، بستري و فوتي‌هاي احتمالي به شكل سابق باشد.

روحاني سرعت در بيماريابي، افزايش ميزان تست‌ها و تست گرفتن از همه نزديكان فرد مبتلا و همچنين رعايت كامل قرنطينه از سوي بيماران را از جمله موارد بسيار مهمي دانست كه بايد با استفاده از تجربيات موج‌هاي قبلي اين بيماري با دقت مدنظر قرار گيرد.

روحاني با اشاره به گزارش‌هاي دريافتي از نقض قرنطينه از سوي بيماران در برخي استان‌ها، تاكيد كرد: برخورد جدي و قانوني با كساني كه قرنطينه را نقض مي‌كنند ضروري و لازم است و با استفاده از اطلاعات و رديابي ها بايد با ناقضان قرنطينه برخورد جدي صورت گيرد.

رييس جمهوري اجراي روند واكسيناسيون در كشور براساس اولويت‌هاي تعيين شده در سند ملي واكسيناسيون و نظارت دقيق بر اجراي واكسيناسيون براساس اولويت‌ها را مورد تاكيد قرار داد و افزود: همه اقدامات و نظارت‌هاي لازم بايد انجام گيرد تا با تكميل واكسيناسيون گروه‌هاي هدف و تعيين شده، به سمت مديريت و مهار كرونا در كشور برويم.

روحاني با اشاره به اينكه تحريم‌ها و جنگ اقتصادي عليه ملت ايران كه از سوي دولت قبلي آمريكا آغاز و در دولت جديد نيز همچنان ادامه دارد، گفت: برغم ادعاها مبني بر عدم ممانعت از ارسال دارو و واكسن به ايران، براساس اطلاعات بدست آمده، در مسير تهيه و تامين واكسن خارجي مشكلات بسيار جدي وجود دارد و اگر پيش از اين تحريم‌ها فشار بر اقتصاد و معيشت مردم بوجود آورده بود، امروز اين اقدام ضد بشري جان و سلامت مردم را نشانه گرفته است.

رييس جمهوري تداوم تحريم‌ها عليه ملت ايران را يك اقدام ضدبشري خواند و افزود: دسترسي به دارو و واكسن از بديهي‌ترين حقوقي است كه همه كشورها از آن برخوردارند اما ملت ايران از اين حق طبيعي محروم است و سلب اين حق يك ظلم بزرگ و اقدامي ضدانساني است.

روحاني همچنين با يادآوري تلاش‌هاي انجام شده و موفقيت‌ها براي ساخت واكسن كرونا در داخل كشور، ابراز اميدواري كرد كه در سال ۱۴۰۰ با تكميل روند واكسيناسيون كرونا به طور كامل در كشور مهار شود.

رييس جمهوري تصريح كرد: سال گذشته وزارت بهداشت مجوزهاي مورد نياز براي واردات واكسن از خارج كشور را از دولت و ستاد ملي مقابله با كرونا دريافت كرد و برنامه‌ريزي‌هاي لازم را انجام داد و قرادادهايي را با كوواكس و كشورهاي توليد كننده منعقد كرد ولي متاسفانه موانع ناشي از تحريم‌هاي ظالمانه موجب انجام نشدن تعهدات آنها شد.

 تجمعات در اماكن تفريحي در شهرهاي قرمز و نارنجي ممنوع مي‌شود

در ادامه اين جلسه، پيشنهاد قرارگاه عملياتي ستاد ملي مقابله با كرونا درخصوص دستورالعمل مرتبط با روز طبيعت مورد بحث و بررسي قرار گرفت و مقرر شد تجمعات در اين روز در اماكن تفريحي عمومي در شهرهاي قرمز و نارنجي ممنوع اعلام شود.

رييس جمهوري در آستانه روز طبيعت، از مردم خواست با توجه به شرايط حساس شيوع بيماري كرونا، در اين روزها به فكر سلامت خود و خانواده بويژه افراد سالمند و داراي بيماري زمينه‌اي باشند و با رعايت اصول بهداشتي از سلامت خودشان بيشتر مراقبت كنند.

رييس جمهوري همچنين با اشاره به در پيش بودن ماه مبارك رمضان، بر استفاده از تجربيات موفق سال گذشته درانجام طاعات و عبادات اين ماه مبارك با رعايت كامل پروتكل‌هاي بهداشتي در دومين ماه رمضان كرونايي تاكيد كرد.

منبع :ايرنا


 


برگشت به تلکس خبرها