تلکس رخداد 24: قيمت گوشت و مرغ در ماه رمضان افزايش نمي‌يابد
سه شنبه، 20 فروردین 1398 - 19:10     کد خبر: 9265

دبير ستاد تنظيم بازار، با بيان اينكه قيمت گوشت و مرغ در ماه رمضان افزايش نمي‌يابد، گفت: كالاهاي اساسي مورد نياز مردم در اين ايام تامين خواهد شد.

رخداد24 : به گزارش رخداد، عباس قبادي در ادامه گفت: براي تأمين كالاهاي مورد مصرف مردم در ماه مبارك رمضان، محصولات پروتئيني و لبنيات تصميمات خوبي گرفته شده و بر اساس آن قيمت مرغ و گوشت افزايش نمي‌يابد.

وي افزود: قيمت مرغ همچنان كيلويي ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است و همكاران ما در وزارت جهاد كشاورزي، روزانه ۱۲۵۰ تن مرغ را در ميادين اصلي شهر تهران توزيع مي‌كنند كه اين ميزان در ۲۰۰ ميدان ميوه و تره بار تهران، با قيمت كيلويي ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه مي‌شود.

وي اضافه كرد: البته ميانگين قيمت كشوري مرغ كيلويي حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان است كه اين قيمت مورد قبول ستاد تنظيم بازار قرار نگرفت و مقرر شد با عرضه بيشتر، قيمت مرغ تعديل شود.

قبادي با بيان اينكه مرغ به وفور در فروشگاه‌ها وجود دارد، گفت: براي دريافت مرغ، صفي وجود ندارد؛ البته قبول داريم كه ممكن است برخي فروشگاه‌ها به قيمت بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان فروش داشته باشند، اما با عرضه گسترده‌اي كه صورت مي‌گيرد، روند كاهشي قيمت مرغ در بازار، محسوس است.

قبادي با بيان اينكه قيمت شكر هم اكنون در محدوده قيمت مصوب سازمان حمايت قرار دارد گفت: قرار شد شركت بازرگاني دولتي، شكر را به صورت گسترده توزيع كند تا قيمت آن متعادل شود.

وي گفت: اميدواريم بحث تأمين و توزيع مواد پروتئيني و كالاهاي مورد نياز مردم در ماه مبارك رمضان به گونه‌اي انجام شود كه بازار در اين ماه مبارك، شرايط خوبي داشته باشد.

وي اضافه كرد: براي تأمين شكر مورد نياز زولبيا و باميه در ماه مبارك رمضان نيز تصميمات خوبي گرفته شده است.

قبادي گفت: درباره مناطق سيل زده قرار شد تقاضاهاي مورد نياز هر يك از استانداران براي كالاهاي مصرفي مانند آرد، شكر، برنج، روغن، گوشت و مرغ به صورت نامحدود تأمين و در اختيار استان‌ها قرار گيرد.

وي افزود: ميانگين كشوري قيمت گوشت هم اكنون كيلويي ۹۰ هزار تومان است كه بر اساس عرضه و تقاضا تعيين مي‌شود.

قبادي در پاسخ به اين پرسش كه حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ توماني براي واردات گوشت و جايگزيني آن با ارز نيمايي چه تأثيري در قيمت گوشت قرمز در بازار آزاد دارد گفت: ۱۰ درصد از گوشت قرمز كشور از محل واردات و ۹۰ درصد ديگر از توليد داخل تأمين مي‌شود بنابراين، اين ۱۰ در صد نمي‌تواند در قيمت ۹۰ درصد توليد داخل تأثير آن چناني داشته باشد. البته بخش توليد هزينه‌هاي خود را مطرح مي‌كند كه بايد آن را از وزارت جهاد كشاورزي جويا شد.

دبير ستاد تنظيم بازار گفت: بخشي از ۱۰ درصد گوشت وارداتي براي فرآوري به صنعت داده و بخشي ديگر در فروشگاه‌ها عرضه مي‌شد كه موجب رانت، فساد و مشكلاتي شده بود از اين رو تصميم گرفتيم اين بخش از گوشت وارداتي را به جاي فروشگاه‌ها در جامعه هدف ميان كاركنان دولت توزيع كنيم كه در ايام منتهي به شب عيد انجام شد البته كساني كه شب عيد موفق نشدند گوشت را دريافت كنند تا پايان فروردين مي‌توانند با همان قيمت قبلي دريافت كنند.

قبادي افزود: اختصاص ارز نيمايي براي واردات گوشت قرمز، مصوبه اسفند دولت است كه از امسال آغاز شده و نخستين محموله آن نيز به كشور وارد شده است.

وي گفت: بعد از ممنوعيت صادرات پياز، قيمت اين محصول تعديل شده و هم اكنون در ميادين ميوه و تره بار كيلويي حدود ۵ هزار تومان به فروش مي‌رسد كه اين قيمت هم كاهش خواهد يافت.

دبير ستاد تنظيم بازار درباره قيمت گوجه فرنگي گفت: بر اساس گزارشي كه سازمان حمايت در جلسه ارائه كرده گوجه فرنگي كيلويي ۶ هزار تومان عرضه مي‌شود ضمن اينكه بايد منافع توليدكننده را هم لحاظ كنيم، زيرا توليدكنندگان در استان‌هاي جنوبي گوجه را با احتساب هزينه توليد، بسته بندي، سورت و هزينه حمل و نقل كمتر از ۳ هزار تومان عرضه مي‌كردند كه واقعاً در آستانه زيان بودند.

قبادي در پاسخ به پرسشي درباره مشكلات موجود در توزيع گفت: هموطنان اگر تخلفي در توزيع ديدند مي‌توانند با شماره ۱۲۴ تماس بگيرند و مطمئن باشند كه با متخلفان برخورد جدي مي‌شود.

وي گفت: شايد به علت متوازن نبودن توليد و عرضه، فردي بخواهد كالايي را گران‌تر بفروشد و ما منكر تخلف در بازار نيستيم، اما اگر بخواهيم اين تخلف را به كل صنف و يا صنعت تعميم دهيم قضاوت درستي نيست؛ ضمن اينكه سازمان حمايت و بازرسي اصناف نيز به شدت با اين تخلف برخورد مي‌كنند.

منبع : مهر


 


برگشت به تلکس خبرها