تلکس رخداد 24: شبكه‌هاي اجتماعي را با آلبوم‌هاي شخصي‌تان اشتباه نگيريد
شنبه، 17 فروردین 1398 - 18:17     کد خبر: 9251

رئيس پليس فتا استان البرز گفت:: يكي از مهم‌ترين موضوعاتي كه كاربران را تهديد مي‌كند موضوع جعل هويت است بخصوص در زماني كه كاربر در شبكه‌هاي اجتماعي دنبال كننده گان بالايي دارد و شناخته‌شده باشد

رخداد24 : به گزارش رخداد، سرهنگ محمد اقبالي در خصوص تهديدات شبكه‌هاي اجتماعي اظهار كرد: افراد فرصت‌طلب ممكن است با سوءاستفاده از محتوا‌ها و اطّلاعاتي كه شما به صورت عمومي به اشتراك گذاشته‌ايد، با نام و هويت جعلي شما و با راه‌اندازي صفحات مشابه دست به اخاذي، كلاهبرداري و ساير اقدامات مجرمانه بزنند.

سرهنگ اقبالي با اشاره به اينكه هوشياري در حفظ اطّلاعات و محتوا‌هاي خصوصي كاملاً اهميّت دارد گفت:: تمامي شبكه‌هاي اجتماعي، ابزار‌هايي را در اختيار شما مي‌گذارند كه نسبت به تنظيم حوزه حريم خصوصي خود اقدام كنيد. با استفاده از اين ابزار‌ها مي‌توانيد با خيال راحت‌تر نسبت به اشتراك‌گذاري اطّلاعات با دوستان اقدام كنيد و دسترسي ديگران را محدود نماييد.

وي ادامه داد:در بيشتر موارد مجرمين عكس‌ها و فيلم‌هاي شخصي و محرمانه شما را در شبكه‌هاي اجتماعي پس از سرقت با تهيه صفحات فيك (جعلي) و يا با فروش به سايت‌هاي مختلف مورد تهديد قرار مي‌دهند كه انتشار اين اطلاعات باعث هتك حرمت و هيثت فردي و اجتماعي شما را فراهم مي‌كند؛ بهتر است اطلاعات شخصي محرمانه خود را بروي لوح فشرده يا حافضه‌هاي جانبي ذخيره كنيد.

رييس پليس فتا استان البرز در ادامه افزود: اطلاعات شخصي و خانوادگي خود (اسناد – عكس – فيلم) كه طبقه‌بندي محرمانه دارند را در فضاي رايانه‌هاي متصل به اينترنت نگهداري نكنيد، زيرا با اتصال به شبكه اينترنت برخي افراد فرصت‌طلب با استفاده از روش‌هاي هك و نفوذ بدون دخالت شما به سيستم و اطلاعات ذخيره شده آن دسترسي يافته و اطلاعات شما را به سرقت مي‌برند.

وي افزود: چنانچه اطلاعات شخصي و محرمانه خود را بروي حافظه‌هاي جانبي نگهداري مي‌كنيد از حمل كردن آن به بيرون از منزل و جابجايي مكرر آن خودداري كنيد و حتي الامكان براي جابجايي موردي از حافظه جانبي ديگري استفاده كنيد تا تمام اطلاعات شما جابجا نشود، زيرا در برخي موارد سرقت‌هاي سنتي (كيف قابي – سرقت وسايل داخل خودرو و.) باعث افشاي اطلاعات شخصي مي‌گردند.

سرهنگ اقبالي يادآورشد:اطلاعات شخصي و محرمانه خود مثل فيلم يا عكس را نه در شبكه‌هاي اجتماعي منتشر كنيد و نه در اختيار هر فردي قرار بدهيد و فراموش نكنيد دوستان امروز شما مي‌توانند دشمنان فرداي شما باشند و از اين اطلاعات عليه خودتان استفاده كنند.

رييس پليس فتا استان البرزگفت:هموطنان مي‌توانند از طريق راه ارتباطي سايت پليس فتا به آدرس اينترنتي www.cyberpolice.ir از آخرين هشدار‌هاي سايبري و روش‌هاي پيشگيري از سايرجرائم سايبري مطلع شوند.

 

منبع :


 


برگشت به تلکس خبرها